Ю. М. Перга Еволюція суспільно-політичних рухів українського населення Холмщини та Підляшшя в першій половині 1930-х рр. та їх вплив на мобілізаційний потенціал держави

DOI: 10.20535/2307-5244.48.2019.176385

Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»

У статті розглянуто еволюцію суспільно-політичних рухів українців Холмщини та Підляшшя в першій половині 1930-х рр. та їх вплив на мобілізаційний потенціал держави.
Автор розкриває зовнішні та внутрішні чинники, які призвели до якісних і кількісних змін в українському русі Холмщини й Підляшшя. Насамперед це вибори до парламенту 1930 р., під час яких місцеві українці втратили всіх представників у Сеймі та Сенаті й не могли відстоювати свої права на офіційному державному рівні. Іншим важливим чинником була світова економічна криза, яка болісно вдарила по польській економіці, насамперед по українських робітниках. У той самий час активізувало пропагандистську роботу місцеве відділення КПЗУ.
Сукупність цих чинників призвела до переходу від освітньо-культурної діяльності товариств, мирних віч та мітингів під проводом українських парламентарів до озброєних мітингів, які часто закінчувалися сутичками з поліцією та людськими жертвами.
Ця радикалізація українського суспільства і втрата довіри до центральної влади негативно позначились на лояльності населення до Польської держави та втрату нею мобілізаційного потенціалу в цьому регіоні. Така ситуація мала негативні наслідки для Польщі наслідки під час підготовки та перших місяців Другої світової війни.

Ключові слова: Холмщина, Підляшшя, суспільно-політичні рухи, страйки, мобілізаційний потенціал, Польща.

48_8_Perga

Опубліковано у Сторінки Історії №48 | Теґи: , , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.