Т. Перга, Ю. Перга Національно-патріотична освіта Пласту в 1950-х — 1970-х рр.: на прикладі Австралії

DOI: 10.20535/2307-5244.50.2020.210153

ДУ «Інститут всесвітньої історії НАН України»

Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського

У статті досліджено засади та головні напрями національно-патріотичного виховання Пласт в Австралії. З’ясовано головні чинники його розроблення і впровадження, до яких віднесено загрозу асиміляції і денаціоналізації молодої генерації українців діаспори та старіння і відхід від справ першого покоління українських мігрантів. Проаналізовано дискурс української діаспори 1950-х років щодо цілей і завдань національно-патріотичного виховання молоді. Доведено, що акцент було зроблено на вихованні кадрового резерву борців за незалежність України, що обумовило орієнтацію виховної системи на майбутнє. Зроблено висновок, що Пласт Австралії зосередив головну увагу на фізичному та спортивному вихованні молоді, що мало гартувати як тіло, так і дух, в також виховувати достойних громадян світу і України; культурному аспекту виховання, зокрема участі у імпрезах, танцювальних та музичних колективах було приділено трохи менше уваги. Виявлено особливості виховної системи Пласт, зокрема врахування психологічних особливостей різних вікових груп дітей і молоді та організація занять у формі гри на природі. Головним інструментом впровадження виховної методики стало таборування. Для його розвитку Пласт Австралії створив низку таборів, на території яких також періодично проводились важливі культурні заходи української громади. Продемонстровано, що українці, які у дитячі та юнацькі роки були членами Пласт, мали активну життєву позицію і зайняли в австралійському суспільстві достойне місце, зберігши при цьому національну ідентичність.

Ключові слова: національно-патріотичне виховання, українська діаспора, Австралія, Пласт, українська молодь.

Опубліковано у Сторінки Історії №50. Додати до закладок постійне посилання.