М. В. Степанова НАУКОВЕ ВИДАННЯ «КПІ: ПЕРШЕ СТОРІЧЧЯ. ІСТОРИЧНИЙ ОГЛЯД» ЯК ДЖЕРЕЛО ПРО СТАНОВЛЕННЯ КИЇВСЬКОГО ПОЛІТЕХНІЧНОГО ІНСТИТУТУ

У статті наведено історіографічний аналіз видання «КПІ: перше століття. Історичний огляд».
Ключові слова: Київський Політехнічний інститут; історія.

The author based on modern scientific publication «KPI: The First Century. Historical Overview» provides historiography analysis of materials on the history of the Kyiv polytechnic institute establishment. The appearance edition is analyzed; the author describes the documentary and illustrative basis, mentions the incorrect dating of the first period listed building blocks of the first chapter.
Keywords: Kyiv polytechnic institute, history.

38_14_Stepanova

Опубліковано у Архів номерів, Сторінки Історії №38 | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.